Implanty zębów a cukrzyca

Cukrzyca przez długi czas była jednym z przeciwwskazań przy wykonywaniu zabiegów wszczepienia implantów zębowych. Do instalacji implantów u cukrzyków podchodzono niechętnie, z obawy na ryzyko odrzucenia implantu, nieudanego zabiegu. Dziś cukrzyca jest przeciwwskazaniem względnym, a dla wielu stomatologów tylko jedną z wielu rutynowych trudności. Czy osoby borykające się z cukrzycą nie powinny poddawać się zabiegom instalacji implantów zębowych?

Skąd obawa przed cukrzycą?

Cukrzyca upośledza syntezę kolagenu, a przez to proces gojenia ran u cukrzyka zachodzi wolniej niż u osoby zdrowej. Im dłuższy proces regeneracji tkanek, tym większe ryzyko pojawienia się infekcji w obrębie rany. Wszystko to w odniesieniu do zabiegu instalacji implantów zębowych spowodować może, że proces integracji implantu z kością przebiegać będzie wolniej. Sytuacja ta przez długi czas odstraszała wielu cukrzyków jak i wieli stomatologów od prowadzenia zabiegów dedykowanych cukrzykom. Czy jednak obawa ta jest / była uzasadniona?

Co wiemy dziś?

Dziś mamy do dyspozycji co najmniej kilka merytorycznych wyników badań wskazujących, że implanty zęba mogą być wdrażane z powodzeniem u osób cierpiących na cukrzycę.

Szukając badań zajrzeć warto do raporatu ?Dental implant survival in diabetic patients: review and recommendations?, opublikowanego przez indyjskich specjalistów w National Journal of Maxillofacial Surgery w 2013 roku. Przejrzeli oni badania różnych autorów i na tej bazie określili odsetek nieprawidłowo przyjętych implantów. Badania z okresu 10 lat pokazują blisko 68% pomyślnie zakończonych zabiegów. Badania z okresu 2006-2007 dały 100% skuteczność.

Ciekawsze są jednak badania Health Science Center przy University of Texas w San Antonio. Badanie dotyczyło grupy 110 pacjetnów z różnym poziomem hemobloglobiny. Poniżej 6%, między 6 a 8% i ponad 8%. Czyli pacjenci bez cukrzycy,  z ustabilizowaną cukrzycą i nieustabilizowani cukrzycy. Każdemu z pacjentów wszczepiono dwa implanty w żuchwę. Badanie prowadzone było przez rok, a czas potrzebny na pełne wygojenie ran określono na cztery miesiące (zamiast standardowych dwóch). W wyniku badania okazało się, że różnica między pacjentami z ustabilizowaną cukrzycą a pacjentami bez cukrzycy jest nieznaczna. Problemy przysparzali pacjenci z niekontrolowaną cukrzycą. Ich rany goiły się dużo dłużej.

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Czy cukrzyk może mięć implant?

Cukrzycy, którzy chcą zainstalować sobie implanty zębów, nie są zatem skazani z góry na niepowodzenie. Kluczem jest jednak utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru i hemoglobiny w trakcie procesu gojenia. Od tego czy parametry te utrzymywać będziemy w normie zależy bowiem okres rekonwalescencji i czas potrzebny na gojenie się miejsc pozabiegowych.

Jak przygotować się do zabiegu?

Osoba z cukrzycą, która myśli o zabiegu implantologicznym, powinna rozpocząć przygotowania co najmniej na kilka tygodni przed zabiegiem. Sukces zabiegu zależeć bowiem będzie od zastosowanego z wyprzedzeniem leczenia, które pozwoli na kontrolowanie cukrzycy. Duże znaczenie będzie miała tu dieta, stąd wizyta u diabetologa może okazać się niezbędna.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: