Stomatologia Szczecin

Usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek zatrzymanych w kości i krzywo rosnących. Dłutowanie ósemek.

Zadzwoń i umów wizytę

+48 91 461 42 06 (9:00-19:00)

Masz pytania / Napisz do nas

Wyślij formularz kontaktowy

Usuwanie ósemek Szczecin Apolonia

Usuwanie ósemek Komu pomagamy?

 • Usuwanie ósemek, dla których nie ma miejsca
 • Usuwanie ósemek, które rosną krzywo
 • Odsłanianie zatrzymanych w kości ósemek
 • Usuwanie ósemek zatrzymanych w kości
 • Usuwanie zawiązek zębów mądrości

Dlaczego akurat my?

Usuwanie ósemek Szczecin Wojciech Gąsienica Ciułacz
Wojciech Gąsienica-Ciułacz

Dentysta / Implantoprotetyk stomatologiczny

30 LETNIE DOŚWIADCZENIE

Nasz chirurg ma 30 lat doświadczenia, ponad 4500 wszczepionych implantów zębów, kilkanaście tysięcy wykonanych zabiegów i zadowolonych pacjentów.

JESTEŚMY RODZINNĄ FIRMĄ

W przeciwieństwie do dużych, sieciowych gabinetów stomatologicznych, w naszym gabinecie każdy stomatolog pracuje na swoją własną opinie. Jest świadomy tego, że musi poświęcać pacjentom tyle czasu, ile faktycznie potrzeba by doradzić, podjąć właściwe decyzje i uzyskać pożądany efekt leczenia.

MAMY WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ

Oferujemy pacjentom bardzo szeroki wachlarz usług z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wykonujemy zabiegi suwania ósemek, ekstrakcje zębów, wszczepienia implantu, podniesienia dna zatoki lub rekonstrukcji kości szczęki. Dlatego też w naszym zespole mamy do dyspozycji lekarzy z różnych dziedzin stomatologii, po to by realizować najtrudniejsze zabiegi.

ZADZWOŃ I UMÓW WIZYTĘ

CO OFERUJEMY?

Nasi stomatologowie pomagają pacjentom, dla których „ząb mądrości” stał się problemem.

Usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek Apolonia1

Ósemki to zęby, dla których często nie ma miejsca w łuku zębowym. Stosunkowo często, nawet gdy przebiją się przez dziąsło, rosną krzywo, napierając na sąsiednie zęby lub w kierunku stawu rzuchwowo-skroniowego. Taka sytuacja nie jest prawidłowa i może prowadzić do jeszcze bardziej poważnych komplikacji w przyszłości. W przypadku ósemek bardzo szybko pojawić się próchnica, z uwagi na długi okres wyrzynania i utrudnioną higienę. W takich przypadkach zalecamy usunięcie ósemki z zębodołu. W naszym gabinecie zabieg ten wykonujemy całkowicie bezboleśnie.

Ząb mądrości, czyli ósemka, może też w całości rozwijać się w kości. Zatrzymany w kości ząb jest bardzo niebezpieczny dla swojego otoczenia. Może naciskać na korzenie sąsiadujących zębów, doprowadzając do ich uszkodzenia, może też zostać zajęty przez próchnicę. Dlatego zaleca się jego ekstrakcję. Usunięcie ósemki zatrzymanej w kości jest zabiegiem trudniejszym niż zwykła ekstrakcja. W Apolonia Dental specjalizujemy się w zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. Potrafimy zaplanować zabieg tak, by samo usunięcie ósemki, jak i rekonwalescencja była jak najmniej uciążliwa dla pacjenta.

Usuwanie ósemki z kości

Usuwanie ósemek i ekstrakcja Szczecin

Usunięcie zawiązki zęba

Usuwanie zawiązki ósemek Apolonia

Usunięcie zawiązki zęba to zabieg, który przeprowadza się w czesnym stadium mineralizacji zęba. Najlepiej wykonywać go w momencie, gdy jego korzeń nie jest jeszcze uformowany. Wykonuje się ją zwykle, gdy zachodzą uzasadnione przesłanki, że w szczęce brakuje miejsca na ósmy ząb. Usunięcie zawiązki zęba jest zabiegiem chirurgicznym realizowanym w miejscowym znieczuleniu. Z uwagi na dużo mniejsze rozmiary zęba, niż w przypadku zęba zatrzymanego w kości, ingerencja w struktury tkanek jest również mniejsza.

Do zatrzymania ósemki w dziąśle dojść może z wielu powodów. Często ósemka nie ma tyle miejsca by przebić się przez dziąsło. Przebicie może utrudniać jej wada zgryzu lub zły kąt natarcia zęba na dziąsło. Jeśli ząb rośnie w górę, to ustawienie zęba w odpowiedniej pozycji jest w takich sytuacjach jak najbardziej możliwe. Niezbędne jest jednak odsłonięcie dziąsła i ułatwienie wyrżnięcie się ósemki.

Odsłonięcie zatrzymanej ósemki

Usuwanie ósemek z kości Szczecin

Najczęściej Zadawane pytania i odpowiedźi

Nie. Nie każdy ząb mądrości trzeba usuwać. Jeśli mamy miejsce w łuku zębowym na zęby mądrości, a zęby ustawione są w kości stosunkowo prawidłowo, nie sprawiają dyskomfortu, to nie ma przeciwwskazań do ich usunięcia. Usuwanie ósemek wykonuje się tylko w sytuacji, gdy nie ma szans na ich sukcesywne leczenie, a także, gdy zagrażają sąsiednim tkankom. Nawet zęby, których kąt wyżynania nie jest idealnie prosty mogą być skutecznie leczone. Ósemkom, którym do wyrżnięcia brakuje niewiele można pomóc, przez chirurgiczne odsłonięcie dziąsła, przez które ósemka nie może się przebić. Jeśli jednak decydujemy się na pozostawienie ósemek, to musimy pamiętać, że wymagają one szczególnej higieny. Znajdują się bowiem w miejscu trudno dostępnym dla szczoteczki, a przez to wokół ósemek łatwo mogą namnażać się bakterie.

Usunięcie ósemek wykonuje się zazwyczaj, gdy są one powodem stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Decyzję o usunięciu ósemki podjąć musi jednak stomatolog, po dokładnej analizie zdjęć pan tomograficznych.

Umiejscowienie zębów mądrości może być też wskazaniem do ich usunięcia ósemek. Jeśli lokalizacja ósemek mocno utrudnia ich szczotkowanie, nitkowanie, to zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy w ósemce oraz sąsiednich zębach lub częstych stanów zapalnych tych okolic.

Częste stany zapalne nie tylko powodują ból i utrudniają w żucie, ale mogą też prowadzić do torbieli. Wszystko to doprowadzić może do powolnego niszczenia kości szczęki lub żuchwy.

Usuwanie ósemek zwykle jest zabiegiem realizowanym w stosunku do ósemek, których kierunek wyrzynania jest mocno nieprawidłowy.

Wyrżnięta ósemka może też powodować stłoczenie się zębów w łuku. Przez co będą się one krzywić, zmieniać pozycję, a w następstwie tego dojść może również do ich ukruszenia.

Zabieg usunięcia ósemki wykonywany jest w Apolonia Dental z dbałością o każdy nawet najmniejszy obszar żywej tkanki. Staramy się by był usuwanie ósemek w naszym gabinecie było jak najmniej inwazyjnym zabiegiem. Po chirurgicznym usunięciu zęba rana jest zaszywana, by przyspieszyć proces gojenia, a przy tym kontrolować go. Każdy z naszych pacjentów otrzymuje szczegółową informację o tym jak dbać o okolice pozabiegowe i ranę, jakie posiłki przyjmować oraz czego unikać. Rana po zabiegu zwykle goi się 7-10 dni.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne w Apolonia Dental wykonywane są w znieczuleniu, które gwarantuje pacjentom odseparowanie od bólu. Substancja znieczulająca dawkowana jest w trakcie zabiegu w taki sposób by pacjent nie odczuwał nawet najmniejszych dolegliwości bólowych, jeśli taka jest jego wola. Oczywiście, wraz z ustępowaniem znieczulenia ból może się pojawić. Na taką okoliczność każdy nasz pacjent otrzymuje wskazanie odnośnie leków przeciwbólowych, którymi może te dolegliwości uśmierzyć.

 1. Tak jak w przypadku innych ekstrakcji i zabiegów stomatologicznych, do czasu odzyskania pełni czucia w jamie ustnej zaleca się powstrzymanie od spożywania posiłków. Brak wyczucia w trakcie żucia i gryzienia może skutkować podrażnieniem okolic pozabiegowych.
 2. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się krwawienie. Delikatne krwawienie może utrzymać się 5-6 godzin. Zabarwienie śliny na czerwono nawet 24 godziny.
 3. W ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu wszelkie zabiegi pielęgnacji zębów, szczotkowanie i nitkowanie zębów, w okolicach pooperacyjnych powinny być wykonywane w sposób bardzo delikatny.
 4. W ciągu pierwszych 7 dni po zabiegu należy wstrzymać się od palenia tytoniu, picia alkoholu i ćwiczeń fizycznych.
 5. Unikanie jedzenia twardych, gorących lub pikantnych potraw zalecane jest przez kilka dni po zabiegu, ponieważ mogą one podrażnić rany w jamie ustnej.
 6. Unikanie zbyt intensywnego płukania jamy ustnej zalecane jest przez pierwsze kilka dni po zabiegu, aby uniknąć usunięcia skrzepu, który jest niezbędny do zapobiegania krwawieniu.

Czas rekonwalescencji po usunięciu ósemki zależy od kilku czynników, takich jak stan jamy ustnej przed zabiegiem, sposób usuwania zęba, stopień skomplikowania procedury i indywidualne zdrowie pacjenta. W większości przypadków rekonwalescencja trwa od kilku dni do tygodnia. W pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort, który zazwyczaj łagodzi się przyjmowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zgodnie z zaleceniami stomatologa. Stomatolog zazwyczaj zaleca pacjentowi kontrolną wizytę po około tygodniu od zabiegu, aby sprawdzić stan jamy ustnej i usunąć szwy, jeśli były stosowane.

Czas, po którym można zacząć normalnie jeść po wyrwaniu ósemki, zależy od indywidualnych warunków pacjenta i stopnia skomplikowania zabiegu. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby przez pierwsze 24 godziny po zabiegu unikać jedzenia i picia, aby zapobiec krwawieniu.

Następnie pacjent powinien stopniowo wprowadzać miękkie, łatwostrawne pokarmy, takie jak zupa, jogurt, puree ziemniaczane, miękkie owoce, jajka na miękko itp. Unikaj jedzenia twardych, kwaśnych, pikantnych lub gorących potraw przez kilka dni, ponieważ mogą one podrażnić miejsce, w którym wyrwano ząb.

W miarę poprawy stanu jamy ustnej pacjent może zacząć stopniowo wprowadzać bardziej trudne do przeżucia pokarmy, takie jak chleb, mięso, surowe owoce i warzywa.

Ważne jest, aby pacjent słuchał swojego ciała i unikał jedzenia potraw, które powodują ból lub dyskomfort w jamie ustnej. Jeśli pacjent odczuwa ból podczas jedzenia, należy zwrócić się do stomatologa, aby określił dalsze postępowanie.

 

Skrzep jest naturalną częścią procesu gojenia się po wyrwaniu zęba. Chroni on miejsce, w którym wyrwano ząb, zapobiega krwawieniu i umożliwia utworzenie nowych tkanek. Dlatego bardzo ważne jest, aby uważać na skrzep i nie usunąć go przedwcześnie, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje lub zapalenie zębodołu.

Zazwyczaj skrzep powinien pozostać na swoim miejscu do wygojenia się rany, nie mniej niż przez 24-48 godzin po zabiegu, aby zapobiec krwawieniu. W tym czasie należy unikać płukania jamy ustnej, szczególnie intensywnie, aby nie usunąć skrzepu.

Po upływie 24-48 godzin po wyrwaniu zęba, pacjent może delikatnie płukać usta wodą sól morską lub wodą utlenioną, zgodnie z zaleceniami stomatologa.

Jeśli pacjent zauważy, że skrzep został usunięty lub przesunięty, może to spowodować ból, krwawienie lub zakażenie. W takim przypadku pacjent powinien natychmiast skontaktować się ze stomatologiem, który określi dalsze postępowanie.

Nasz Gabinet Dopasowany Do Twoich Potrzeb

Nagła pomoc w każdym problemie:

Zadzwoń i umów wizytę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Dotrzyj do nas


ul. Gryfińska 62A
(pierwsze piętro - numer 3 na domofonie)
Szczecin

Odwiedź nasz blog

Usuwanie zębów mądrości 

Usuwanie zębów mądrości, zwanych również ósemkami, to zabieg, który wielu z nas może znać lub doświadczyć w pewnym momencie życia…

Ekstrakcja ósemek – kiedy jest wskazana

Chirurgiczne usuwanie ósemek, nazywane również ekstrakcją zębów mądrości, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych na świecie…

Ból po usunięciu ósemki – jak sobie z nim radzić?

Wyrwanie ósemki, czyli usunięcie ósmego zęba trzonowego, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych…

Dłutowanie korzenia zęba

Dłutowanie korzenia zęba jest jedną z bardziej zaawansowanych i skomplikowanych procedur stomatologicznych…