Czy można zrobić licówki bez szlifowania zębów?
Głównym podziałem licówek ze względu na procedurę ich wykonywania to licówki, które wymagają szlifowania zębów i takie, które robimy bez szlifowania własnych zębów. Zaletą szlifowania zębów jest to, że możemy ukryć granicę naszej licówki wewgłębieniu, które powstało po oszlifowaniu. Zwykle jest to od 0,5mm do 1mm. Daje to lepszy efekt estetyczny. Wadą szlifowania jest to, że jest to nieodwracalne. Na pierwszej wizycie tłumaczymy wady i zalety szlifowania w konkretnym przypadku i wspólnie z pacjentem decydujemy się na jedną z opcji.
Podsumowanie
licówki na zębach po oszlifowaniu – lepsza estetyka, mniej widoczne przejście, grubsza licówka co umożliwia większą korekte koloru i kształtu
licówki na nieoszlifowanych zębach – cieńsza licówka, mniejsze możliwości korekty pozycji i koloru zębów
Dodatkowo rozróżniamy licówki ze względu na materiał z jakiego je wykonujemy.
Można je wykonać z kompozytu na jednej wizycie w ustach pacjenta, lub z porcelany, w laboratorium po tym jak lekarz wcześniej pobrał wyciski zębów w gabinecie. Licówki z porcelany robione są w laboratorium dentystycznym. Najpierw kształtowane są przez technika a następnie wypalane w piecu. Proces ich wykonywania sprawia, że są bardziej trwałe a efekt bardziej przewidywalny, bo możemy je przed przyklejeniem wcześniej przymierzyć na fotelu i ewentualnie zmienić kształt czy kolor.
Podsumowanie
Licówki z kompozytu – szybciej, lecz mniej trwałe
Licówki z porcelany – dłuższy proces leczenia, bardziej trwałe i estetyczne