Dlaczego to robimy?
Ząb, który jest nieodwracalnie zainfekowany przez bakterie powoduje zapalenie w kości. Zapalenie powoduje ból i może dalej się rozprzestrzeniać. Takie ognisko zapalne jest niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Aby zapobiec ekspancji bakterii na dalsze tkanki i usunąć przyczynę tego zapalenia usuwamy zainfekowaną tkankę. Po wykonaniu leczenia kanałowego ból ustaje a organizm regeneruje miejsce zapalenia.
Co to jest?
Jak już zostało wspomniane powyżej, leczenie kanałowe to mechaniczne oczyszczenie zainfekowanego przez bakterie wnętrza zęba. Przez wnętrze zęba rozumiemy miazgę – galaretowata komora zawierająca naczynia krwionośne i nerwy, które wchodzą do zęba poprzez kanały w korzeniu. Cała ta tkanka jest usuwana specjalnymi instrumentami ze stopu niklu i tytanu. Następnie kanały są czyszczone chemicznie dzięki zastosowaniu bakteriobójczych roztworów podchlorynu i chlorheksydyny. Po mechanicznym i chemicznym oczyszczeniu, zęba wypełnia się podobną do kauczuku gutaperką. Powoduje ona szczelne wypełnienie kanałów i skutkuje wyciszeniem zapalenia i regeneracją. Ząb jest pozbawiony wnętrza – naczyń krwionośnych i nerwów i wypełniony biozgnodnym materiałem. Może tak funkcjonować do końca życia pacjenta.
Kiedy rozpocząć leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe rozpoczynamy w momencie kiedy stwierdzamy nieodwracalne zapalenie miazgi. Jak można je zdiagnozować? Charakteryzuje je samoistny, promieniujący ból, najczęściej pojawiający się w nocy. Dodatkowo możliwy jest ból na nagryzanie. Wtedy wiemy, że uśmierzenie bólu możliwe jest tylko poprzez usunięcie zainfekowanego wnętrza zęba.
Czy jest to bolesne?
Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Po zastosowaniu środka znieczulającego bezpośrednio w sąsiedztwie korzeni zęba blokuje ono przewodzenie bólu, dzięki czemu nic nie czujemy. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny. Wyjątkiem są sytuacje kiedy zapalenie jest rozległe i za sprawą tego przewodzenie nerwowe jest silniejsze. W tym przypadku możemy zastosować antybiotyk aby najpierw wyeliminować zapalenie bakteryjne a następnie po około tygodniu rozpocząć leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe krok po kroku
- Zaczynamy od wykonania małego zdjęcia rentgenowskiego aby oszacować długość kanałów i ich anatomię.
- Następnie podajemy środek znieczulający – artykainę w okolicę korzeni zęba. Blokuje on impuls nerwowy odpowiedzialny za przewodzenie bólu, dzięki temu zabieg jest bezbolesny.
- Kolejnym krokiem jest dostanie się do miazgi – wnętrza zęba. Robimy to za pomocą wiertła diamentowego.
- Za pomocą specjalnych narzędzi – pilników endodontycznych oczyszczamy kanały, które zlokalizowane są w korzeniach zęba. Pilniki podłączone są do urządzenia zwanego endometrem. Który pokazuje na jakiej głębokości się znajdujemy.
- Tak oczyszczone kanały płuczemy podchlorynem, EDTA i chlorheksydyną a następnie wypełniamy gutaperką materiałem, który składa się z kauczuka i tlenku cynku. Jest to materiał biozgodny – nietoksyczny dla organizmu.
- Według literatury zęby leczone kanałowo ulegają złamaniu 10 razy częściej niż zęby żywe, dlatego jeśli defekt, spowodowany próchnicą, jest duży zaleca się wzmocnienie struktury zęba koroną, lub onlayem.