Nagły ból zęba

Boli Cię ząb? Nie zwlekaj! Umów się na wizytę

  • Czy Twój ząb reaguje nadmiernie na zimno, ciepło, lub słodkie posiłki?
  • Czy ból pojawia się samoistnie w nocy?
  • Wypadła Ci korona?
  • Masz uszkodzoną plombę?
  • Złamała Ci się proteza?

Co jest przyczyną bólu zęba?

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica. Próchnica to ubytek (potocznie nazywany też „dziurą”) spowodowany przez bakterie. Bakterie te metabolizują spożywane przez nas cukry. Produktem ubocznym ich „trawienia” jest kwas, który rozpuszcza szkliwo. Efektem działania kwasu na szkliwo jest ubytek, który odczuwamy dopiero jak toksyny, produkowane przez bakterie, znajdą się w miazdze zęba. Miazga to widoczne na obrazku wnętrze zęba, gdzie znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. 

 

Reakcja którą odczuwamy na w pierwszej kolejności to nadmierna reakcja zęba na zimno i na słodkie pokarmy. Dodatkowo charakterystyczny jest ból, który łatwo przypisać do konkretnego zęba. Ten stan po łacinie nazywamy reversible pulpitis, czyli odwracalne zapalenie miazgi. (Miazga to miejsce w środku zęba, w którym zlokalizowane są nerwy i naczynia odżywiające zęba) Na tym etapie właściwym leczeniem jest usunięcie próchnicy i założenie wypełnienia. Miazga w większości przypadków regeneruje się. 

Jeśli zignorujemy te objawy to odwracalne zapalenie miazgi (reversible pulpitis) przechodzi w nieodwracalne zapalenie miazgi (irreversible pulpitis). Charakterystycznym objawem jest niezależny od żadnych bodźców, samoistny (często nocny) ból. Dodatkowo niełatwo go zlokalizować, promieniuje on na dalsze części twarzy. Ząb bardzo silnie reaguje na zimno. Właściwą terapią jest tutaj usunięcie próchnicy i leczenie kanałowe. Nie da się już uratować miazgi. Jest ona nieodwracalnie zainfekowana przez bakterie.

 

Nieleczone zapalenie miazgi rozwija się dalej. Bakterie rozprzestrzeniają się wzdłuż kanału i dochodzą do kości, do okolicy wierzchołka zęba. Procesy zapalne powodują zmianę kości w tkankę zapalną, ziarninę. Na tym etapie istnieje niebezpieczeństwo powstania przetoki, procesu w którym zapalenie rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki. W najgorszym scenariuszu może dojść nawet do zapalenia osierdzia, czy sepsy i w rezultacie śmierci pacjenta. Jedyną alternatywą leczenia jest leczenie kanałowe, lub usunięcie zęba. Po usunięciu przyczyny zapalenia poprzez przeczyszczenie kanałów pełnych bakterii, lub całkowite usunięcie korzeni, tkanka kostna, która znajdowała się wokół wierzchołka regeneruje się a ból przechodzi. 

Ząb przed i po wykonanym wypełnieniu

Budowa zęba

Widoczna część zęba to korona. Korzeń zanurzony jest w zębodole w kości. Zewnętrzna część korony otulona jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie zwaną szkliwem. Szkliwo jest bardzo twarde i gładkie co stanowi naturalną barierę dla bakterii Pod szkliwem znajduje się zębina. Jest podobna do kości i zawiera kanaliki wypełnione cieczą, które są połączone z unerwionym wnętrzem zęba, czyli miazgą. Dlatego przy odsłoniętej zębinie pojawiają się kłujące, łatwe do zlokalizowania, bóle. Miazga to tkanka w postaci żelu. Zawiera jest tkankę łączną – kolagen, rozmaite komórki, naczynia krwionośne i nerwy. Odżywia zęba i reaguje na bodźce z zewnątrz takie jak zimno i ciepło. Dodatkowo to ona daje nam uczucie bólu  przy Pulpopatiach, czyli chorobach miazgi. W 95% procentach odpowiedzialna jest za to próchnica.

Choroby miazgi

W pierwszym stadium choroby miazgi – odwracalnym zapaleniem miazgi wystarczy oczyścić zęba ze zmienionej bakteryjnie tkanki i odtworzyć strukturę zęba poprzez szczelnie wykonane wypełnienie.  W przypadku nieodwracalnego zapalenie miazgi konieczne jest jej całkowite usunięcie i wyczyszczenia zainfekowanego wnętrza zęba poprzez leczenie kanałowe.

Wszystko o leczeniu Kanałowym

 

Dlaczego to robimy?

Ząb, który jest nieodwracalnie zainfekowany przez bakterie powoduje zapalenie w kości. Zapalenie powoduje ból i może dalej się rozprzestrzeniać. Takie ognisko zapalne jest niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Aby zapobiec ekspancji bakterii na dalsze tkanki i usunąć przyczynę tego zapalenia usuwamy zainfekowaną tkankę. Po wykonaniu leczenia kanałowego ból ustaje a organizm regeneruje miejsce zapalenia.

 

Co to jest?

Jak już zostało wspomniane powyżej, leczenie kanałowe to mechaniczne oczyszczenie zainfekowanego przez bakterie wnętrza zęba. Przez wnętrze zęba rozumiemy miazgę – galaretowata komora zawierająca naczynia krwionośne i nerwy, które wchodzą do zęba poprzez kanały w korzeniu. Cała ta tkanka jest usuwana specjalnymi instrumentami ze stopu niklu i tytanu. Następnie kanały są czyszczone chemicznie dzięki zastosowaniu bakteriobójczych roztworów podchlorynu i chlorheksydyny. Po mechanicznym i chemicznym oczyszczeniu, zęba wypełnia się podobną do kauczuku gutaperką. Powoduje ona szczelne wypełnienie kanałów i skutkuje wyciszeniem zapalenia i regeneracją. Ząb jest pozbawiony wnętrza – naczyń krwionośnych i nerwów i wypełniony biozgnodnym materiałem. Może tak funkcjonować do końca życia pacjenta.

 

Kiedy rozpocząć leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe rozpoczynamy w momencie kiedy stwierdzamy nieodwracalne zapalenie miazgi. Jak można je zdiagnozować? Charakteryzuje je samoistny, promieniujący ból, najczęściej pojawiający się w nocy. Dodatkowo możliwy jest ból na nagryzanie. Wtedy wiemy, że uśmierzenie bólu możliwe jest tylko poprzez usunięcie zainfekowanego wnętrza zęba.

 

Czy jest to bolesne?

Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Po zastosowaniu środka znieczulającego bezpośrednio w sąsiedztwie korzeni zęba blokuje ono przewodzenie bólu, dzięki czemu nic nie czujemy. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny. Wyjątkiem są sytuacje kiedy zapalenie jest rozległe i za sprawą tego przewodzenie nerwowe jest silniejsze. W tym przypadku możemy zastosować antybiotyk aby najpierw wyeliminować zapalenie bakteryjne a następnie po około tygodniu rozpocząć leczenie kanałowe.

 

Leczenie kanałowe krok po kroku

  1. Zaczynamy od wykonania małego zdjęcia rentgenowskiego aby oszacować długość kanałów i ich anatomię.
  2. Następnie podajemy środek znieczulający – artykainę w okolicę korzeni zęba. Blokuje on impuls nerwowy odpowiedzialny za przewodzenie bólu, dzięki temu zabieg jest bezbolesny.
  3. Kolejnym krokiem jest dostanie się do miazgi – wnętrza zęba. Robimy to za pomocą wiertła diamentowego.
  4. Za pomocą specjalnych narzędzi – pilników endodontycznych oczyszczamy kanały, które zlokalizowane są w korzeniach zęba. Pilniki podłączone są do urządzenia zwanego endometrem. Który pokazuje na jakiej głębokości się znajdujemy.
  5. Tak oczyszczone kanały płuczemy podchlorynem, EDTA i chlorheksydyną a następnie wypełniamy gutaperką materiałem, który składa się z kauczuka i tlenku cynku. Jest to materiał biozgodny – nietoksyczny dla organizmu.
  6. Według literatury zęby leczone kanałowo ulegają złamaniu 10 razy częściej niż zęby żywe, dlatego jeśli defekt, spowodowany próchnicą, jest duży zaleca się wzmocnienie struktury zęba koroną, lub onlayem.

Skontaktuj się z nami

oferujemy darmową konsultacje online

DARMOWA KONSULTACJA ONLINE

Dotrzyj do nas


ul. Gryfińska 62A
(pierwsze piętro - numer 3 na domofonie)
Szczecin

skontaktuj się z nami

Upewnij się, że wpisany adres e-mail jest poprawny. Bez niego nie będziemy mogli Ci pomóc.
Stomatologia Szczecin

Zadzwoń teraz