Brak zębów to bardzo duża dysfunkcja, wpływająca na cały nasz organizm i samopoczucie. Powoduje problemy nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej. Mamy kłopoty z przyjmowaniem wielu pokarmów, w efekcie musimy mocno zmienić swoją dietę, zrezygnować z ulubionych potraw. Przestajemy się uśmiechać, a z czasem unikamy kontaktów międzyludzkich. Nie dziwi więc fakt, że dużą popularnością cieszą się tzw. sztuczne zęby. Nie są wolne od wad, ale dają nam poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na utrzymanie dotychczasowych nawyków żywieniowych. I tak finalnie stajemy przed wyborem ? proteza ruchoma czy proteza na implantach? Co wybrać? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?
Co mamy do wyboru?
Paleta uzupełnień protetycznych dla osób, których brak zębów dotyczy nawet kilkunastu zębów, sprowadza się do dwóch wiodących pozycji. Pierwszą z nich jest ruchoma proteza, mocowana zwykle na pozostałych naturalnych zębach oraz nowoczesne protezy mocowane na implantach. Czym się różnią?
Protezy na implantach
Implanty to śruby wkręcane w kość, w miejsce po naturalnym zębie. Śruba implantu imituje korzeń zęba, jest bardzo dobrym stabilizatorem dla korony. Można osadzić na niej pojedynczą koronę, most kilku zębów, a nawet protezę. Ta ostatnia wymaga zamocowania kilku śrub implantów zębowych w łuku zębowym, dla uzyskania odpowiedniej stabilności protezy.
Zalety implantów
- idealnie imituje naturalne zęby ? można dobrać jego kształt, wielkość i kolor
- nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów
- śruby zapewniają stabilne mocowanie dla korony, umożliwiające bezstresowe korzystanie.
- śruba implantu przeciwdziała zanikaniu kości
- przywracają naturalne rysy twarzy
Wady implantów
- proces gojenia, zrastania się implantu z kością, wydłuża czas leczenia
- nie u każdej osoby można zastosować implanty
- wysoki koszt jednorazowy
Protezy ruchome
Popularne protezy wyjmowane. Mocowane zwykle do pozostałych zębów, zespajane z dziąsłem specjalnym klejem. Do najpopularniejszych protez ruchomych należą protezy acetalowi, ale mogą być one wykonane także z akrylu, nylonu czy acronu.
Zalety protez
- krótki czas oczekiwania na przygotowanie protezy
- możliwość częściowej refundacji z NFZ
- niska cena wykonania protezy
Wady
- zaleca się wymianę protez co 5 lat, z uwagi na zmianę kształtu dziąseł
- nie przeciwdziałają zanikowi kości
- protezy mocowane na zdrowych zębach osłabiają je
- niewystarczająca stabilność
- protezy nie wyglądają w 100% naturalnie
Co zatem wybrać? Wady protezy ruchomej są znane powszechnie osobom zainteresowanym, z uwagi na fakt, że większość z nas ma kogoś w rodzinie kto korzysta z tego rozwiązania. Nieco trudniej nam rozsądzić opłacalność inwestycji w implanty zębów. Problemem może być stosunkowo długi czas gojenia się obszaru po zabiegu. Oczywiście, na ten czas pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne, jeśli jest to możliwe, ale zaleca się jednak by unikać obciążania świeżego implantu pracą. Drugim aspektem jest cena. Protezy na implantach są droższe, ale są też o wiele trwalsze, służyć będą dużo dłużej. Stąd też nie można zestawiać ze sobą cen protezy na implantach z protezą ruchomą jeden do jeden.
Kontakt do specjalisty
Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.