Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

Implanty zębów to dla wielu jedyna metoda na leczenie braków uzębienia w łuku zębowym. Niestety, implanty zębów wiążą się ze stosunkowo dużym wydatkiem zwłaszcza, gdy wstawiamy nie jeden a kilka implantów w różnych miejscach. Nic zatem dziwnego, że pacjentom zależy na tym by korzystać z nich bezproblemowo jak najdłużej. Na jak długo wystarczą nam implanty zębów? Kiedy trzeba je wymieniać?

Osteointegracja ? gwarancja trwałości

Kluczem do trwałości implantów zębowych jest ich zakotwiczenie w kości. Śruba implantów, która wkręcona jest w kości, posiada porowatą strukturę. Ma ona ułatwić połączenie implantu z kością. Komórki kostne będą mogły wejść w pory tytanowej śruby, a przez to bardzo szczelnie ją przykryć na całej długości. Proces ten nazywa się osteointegracją (osseointegracją). Trwa on zwykle kilkanaście tygodni, do uzyskania pełnego połączenia. Kość powinna zarosnąć śrubę implantu na całej długości równomiernie. Stąd też tak drobiazgowo bada się kość, w miejscu gdzie wkręcona ma być śruba implantu. Zdjęcie rentgenowskie kości żuchwy lub szczęki najdokładniej zilustruje jej objętość i strukturę. Dolegliwości takie jak zanik tkanki kostnej czy nisko osadzone dno zatoki powodują, że tkanki kostnej w danym miejscu może być za mało. Stąd też przed kręceniem śruby implantu zębowego wykonywane są inne zabiegi mające na celu odbudowę tkanki kostnej.

Higiena implantów

Poza połączeniem implantu z kością znaczenie dla funkcjonowania i korzystania z implantu ma też jego higiena. Wielu pacjentom wydaje się, że skoro implant zęba to sztuczny ząb, to nie muszą o niego dbać. Nie zepsuje się przecież, bo nie dotyczy go próchnica. To prawda. Niemniej dziąsło, które go otacza jest narażone na szkodliwe działanie bakterii tak samo jak w przypadku zdrowego zęba. Na implancie osadzają się bowiem resztki pokarmu, nalot, a te mogą finalnie powodować schorzenia dziąseł wokół implantu. Stąd tak ważna jest higiena implantów zębowych, która nie powinna ustępować higienie zdrowych zębów. Jak dbać o implanty? Uzbroić trzeba się w co najmniej dwa narzędzia ? szczotkę i płyn do płukania jamy ustnej. To dobre połączenie dla każdego z nas, nie tylko dla osoby, która nosi w ustach implanty zębów. Codzienne szczotkowanie zębów zaleca się po każdym posiłku. Absolutnym minimum jest szczotkowanie 3 razy dziennie. W międzyczasie jamę ustną płukać można płynem antybakteryjnym, który dezynfekuje nie tylko powierzchnię zębów czy implantów, ale i dziąsła, których przecież nie czyścimy szczoteczką.

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Implant a korona

Wielu z nas używa potocznie słowa implant zęba jako określenia korony sztucznego zęba. Implant zęba to z medycznego punktu widzenia śruba wkręcona w kości. Korona implantu to oddzielny element instalowany na śrubie. Korona implantu wykonana jest zwykle z ceramiki, najczęściej porcelany. Korona implantu narażona jest na uszkodzenia tak jak zdrowy ząb, może się ukruszyć czy złamać. Dodatkowo, wygląd korony po latach może zacząć odstawać od wyglądu pozostałych zębów, które będą często przecież starzeć się razem z nami. Zęby mogą zmienić kolor, a to sprawia, że potrzebna będzie ingerencja. Oczywiście warto zastanowić się co w takiej sytuacji wykonać. Zmieniać koronę implanty, czy też wybielać zęby. Decyzję najlepiej skonsultować ze stomatologiem.

Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

I tak dochodzimy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Czy implanty zębów trzeba wymieniać? Teoretycznie nie. Śruby implantów i mocowania, użytkowane w sposób normalny zachowują bardzo dobry stan przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Finalnie wiec jako taka ?wymiana? na nową, nigdy nie będzie nam potrzebna.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: