Dieta po wszczepieniu implantów zębów

Implanty zębów odtwarzają wszystkie funkcjonalne aspekty naszych naturalnych zębów. Implanty stomatologiczne same w sobie nie są więc dla nas żadnym ograniczeniem. Umożliwiają bowiem komfortowe gryzienie nawet twardych pokarmów, życie gumy czy spożywanie ciągnących się cukierków. Brak ograniczeń w diecie i komfort w spożywaniu pokarmów to jedna z najistotniejszych zalet implantów w porównaniu np. do protez. Niemniej tuż po wprowadzeniu implantu i instalacji korony warto na pewien czas zastosować specjalną dietę, która wspomoże proces gojenia się ran i pomoże nam przyzwyczaić się do implantów, by za kilka tygodni móc wykorzystywać je w pełni i bez ograniczeń. Jaka to dieta? Do jakich zaleceń powinniśmy się stosować?

Poczekaj aż puści znieczulenie

Pierwszym zaleceniem, bezpośrednio po zabiegu instalacji implantów zębów, jest wstrzymanie się od spożywania pokarmów, przynajmniej przez dwie godziny. Dlaczego? Zaaplikowane nam podczas zabiegu znieczulenie miejscowe otępia nasze odczuwanie i samoświadomość naszego ciała. Spożywając pokarmy, w czasie kiedy wciąż działa na nas znieczulenie miejscowe, może doprowadzić do uszkodzenia implantu i rany, bo nie czując bólu gryźć możemy zbyt mocno, możemy też pogryźć sobie wewnętrzną stronę policzka. Lepiej więc wstrzymać się przynajmniej 2 godziny, a najlepiej do całkowitego ustąpienie znieczulenia.

Miękka dieta

W pierwszych dniach po zabiegu warto stosować tzw. miękka dietę. Najlepiej spożywać potrawy płynne typu zupy, koktajle, czy musy owocowe. Jeśli musi to być kotlet to lepiej mielony niż schabowy. Dlaczego? Głownie po to by nie uszkodzić okolicy świeżej rany, pozostałej po wkręceniu śruby implantu zęba. W trakcie zabiegu dziąsło jest nacinane, a po wprowadzeniu śruby zaszywane przy użyciu nici chirurgicznych. Warto więc szczególnie w pierwszych dniach chronić je przed twardymi kawałkami pokarmów, które mogą je po prostu uszkodzić. Kij ma jednak dwa końce. Miękkie i papkowate pokarmy dużo łatwiej przylegają do szwów i uzupełnień protetycznych, a przez to mogą stać się budulcem dla rozwoju bakterii. Stąd też bardzo ważne jest by ranę oczyszczać przy użyciu płynu do dezynfekcji po każdym posiłku. Miękka dieta powinna być utrzymana aż do odbudowy tkanki kostnej, czyli przez około 4-6 tygodni.

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Letnia dieta

W pierwszych dniach po zabiegu, kiedy rana jest świeża, obrzęk stosunkowo duży, a połączenia nerwowe odsłonięte, lepiej przejść na dietę letnią. Gorące dania, tak samo jak dania ostre, ale i zwykłe przyprawy, możemy bowiem odczuwać ze wzmożoną siła. Nie jest to ani przyjemnie, ani korzystne dla procesu gojenia. Kiedy zacząć przyjmować gorące potrawy? Trudno jednoznacznie stwierdzić, u każdego z nas proces gojenia zachodzić będzie inaczej. Musimy po prostu od czasu do czasu wrzucić na ząb nieco bardziej ciepły kawałek i sprawdzić jak odczuwamy zmianę temperatury.

Dieta bezalkoholowa

Po zabiegu implantacji zabronione jest picie alkoholu. Alkohol może bowiem podrażnić gojące się tkanki. Warto też odstawić lub ograniczyć palenie papierosów. Substancje wchłaniane przez nas wraz z dymem papierosowym osiadają w naszej jamie ustnej tworząc przyjazne warunki do namnażania się bakterii. Szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu wszczepieniu implantu zęba zależeć nam powinno na utrzymaniu jak najwyższej higieny.

Implanty nie są niezniszczalne

W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się gryźć stroną nieoperowaną, by nie uszkodzić dziąsła i rany. Co w sytuacji, gdy rana się już zagoi, a na śrubie zainstalowana zostanie korona implantu. Mimo, że może nam się wydawać inaczej, to implanty zębów nie są niezniszczalne. Szczególnie jeśli chodzi o koronę, która wystaje ponad dziąsło. Może ona ulec uszkodzeniu mechanicznemu tak samo jak naturalny ząb. Stąd też przy spożywaniu szczególnie twardych pokarmów należy zachować uwagę.

Złe nawyki

Na koniec wspomnieć warto także o wpływie złych nawyków. Również złe nawyki i tzw. para funkcje zgryzowe mogą być przyczyną uszkodzenia implantu. Jeśli obserwowaliśmy i siebie nawyki takie jak gryzienie paznokci, zgryzanie długopisów, czy nawet zgrzytanie zębami to po instalacji implantu powinniśmy się w tym zakresie pilnować i pracować nad ich wyeliminowanie. Korony implantów zęba są przygotowane do czynności gryzienia i życia, nikt jednak nie gwarantuje, że przetrwają wielogodzinną pracę lub tarcie. Tak specyficzne i częste obciążenia mogą sprawić, że w końcu korona podda się i złamie.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: