Implant zęba jak wygląda zabieg?

Zabieg wstawienia implantu zęba wydawać może się skomplikowany i złożony, a przez to odstraszać potencjalnych zainteresowanych implantami zębów. Nikt nie lubi spędzać długich godzin na fotelu dentystycznym. Doskonale o tym wiemy. Obawiasz się, że decydując się na implant zafundujesz sobie cały dzień strachu na fotelu dentystycznym. Nic bardziej mylnego. Instalacja implantu to zabieg, który po wcześniejszym przygotowaniu, trwać może nie dłużej niż rutynowa wizyta. Odczarujmy zatem tą tajemnicę. Jak wygląda zabieg instalacji implantów i cały proces leczenia?

Wywiad / konsultacja

Pierwszym etapem każdego leczenia specjalistycznego powinna być konsultacja, w czasie której stomatolog przeprowadzić pogłębiony wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjent. Jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach protetycznych i kosmetycznych to powinniśmy poinformować lekarza o tym czy przyjmujemy na stałe jakieś leki, leczymy choroby serca, płuc, wątroby, nerek, cukrzyce, tarczycę, osteoporozę, a może mamy problem z krzepliwością krwi. W trakcie wywiadu stomatolog przeprowadzi badanie bezpośrednie miejsca, w którym instalowany ma być implant zęba. Zleci zdjęcie pantograficzne szczęki. Oceni stan kości, dziąseł oraz sąsiednich zębów, zleci konieczne leczenie. Wszystko to ma na celu doprowadzenie pacjenta w jak najlepszym, a najlepiej w idealnym stanie zdrowotnym, do dnia, w którym instalowana będzie śruba implantu. Badania te pozwalają także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Podczas wywiadu specjalista z pewnością odpowie na wszelkie nasze pytania, a także przygotuje wstępną wycenę zabiegu.

Zabiegi dodatkowe

Utrzymujący się brak zęba może przekładać się na wiele niepożądanych powikłań, które mogą utrudniać wszczepienie śruby implantu. Do najczęściej występujących problemów zalicza się zanik kości i bliskość dna zatoki szczękowej. Zdrowe zęby oddziałują na kość szczęki i żuchwy, stymulują ją, dzięki czemu każdego dnia zachodzi w niej proces regeneracji i namnażania się tkanek. Gdy zębów zabraknie proces ten nie zachodzi, a kość zanika. Mała ilość kości, w miejscu wszczepienia przyszłego implantu może spowodować, że nie będzie on dobrze osadzony, a to zwiększa ryzyko jego wypadnięcia. Stosunkowo często przeprowadzany jest również zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Tu podobnie jak w przypadku wcześniej omawianym, z uwagi na małą ilość kości, zatoka może znajdować się niebezpiecznie blisko. Grozi to przebiciem zatoki podczas wkręcania śruby implantu. Na całe szczęście dzisiejsza stomatologia radzi sobie już bardzo dobrze z leczeniem takich schorzeń. Niestety jeśli problem ten będzie nas dotyczył, to wkręcenie implantu poprzedzić muszą dodatkowe zabiegi, wykonywane w celu usunięcia problemu.

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Instalacja śruby

Dodatkowe zabiegi, omówione w punkcie powyżej, mają na celu przygotowanie miejsca, w którym wszczepiony zostanie implant. Sytuacja ta dotyczy jednak tylko niewielkiej grupy pacjentów. Zwykle pierwszy zabieg to właśnie zabieg instalacji śruby implantu w kości. Trwa on około 20 minut. Na początku chirurg nacina dziąsło, tak by utorować sobie drogę do kości szczeki lub żuchwy. Nacięcie dziąsła powoduje, że chirurg ma dużo większy wpływ na wielkości i kształt rany, a przez co dużo lepiej jest mu kontrolować jej gojenie. W kolejnym kroku w kości wiercony jest otwór, który ułatwić ma wprowadzenie implantu. Jego wymiary dokładnie odpowiadają średnicy i długości implantu, który mamy zamiar w nim umieścić. Przedostatnim krokiem jest wkręcenie w to miejsce śruby implantu. Na koniec dziąsło zaszywane jest wokół śruby, tak by usprawnić i kontrolować proces gojenia.

Z uwagi na różny stan faktyczny możliwe są dwie techniki wykonania zabiegu ? jedno i dwuetapowa. W ramach zabiegu jednoetapowego na implant nakłada się tzw. śrubę kojącą, która ułatwia proces gojenia. Dziąsło zaszywane jest wokół śruby, ta wystając ponad nie pozwala na formułowanie otworu pod koronę. Jest to zabieg wymagający od pacjenta dużej dyscypliny w zakresie późniejszej higieny operowanego miejsca i całej jamy ustnej. Zabieg ten niesie ze sobą bowiem nieco większe ryzyko wystąpienie stanu zapalnego. Zabieg dwuetapowy, zakłada całkowite pokrycie implantu dziąsłem. Dzięki temu rana całkowicie się wygaja, a proces osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością zachodzi równomiernie na całej długości. Drugim etapem zabiegu jest odsłonięcie implantu i zaślepienie go śrubą gojącą.

Instalacja korony protetycznej

Po zagojeniu się dziąsła pobierany jest jego wycisk, który ma ułatwić opracowanie optymalnej korony protetycznej. Protetyk może dzięki temu zaplanować kształt i rozmiar sztucznego zęba, tak by idealnie wypełnić nim puste miejsce, a jednocześnie upodobnić go kolorystyką i kształtem do reszty zdrowych zębów w łuku. Zabieg ten nie wiąże się z bólem. Jest to etap ?kosmetyczny?, który zwieńcza całość prac.

Jak zatem można zauważyć, zabieg instalacji implantu nie różni się jakoś znacznie pod względem ilości prac czy odczuć bólowych od innych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Oczywiście sam zabieg wymaga od stomatolog doświadczenia, niemniej jego złożoność może pozostać nieuchwycona przez pacjenta. Nie warto zatem bać się implantów zębów. Pamiętajmy za to jak wiele dobrego mogą one zrobić dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: