Poluzowany ruszający się implant zęba – co dalej?

Implanty zębów to dla nas szansa na powrót do normalnego życia, uwolnienie się od problemów natury fizycznej, ale często także psychicznej. Implanty zębów pomagają nam w codziennym funkcjonowaniu, dodają pewności siebie. Wiążemy z nimi stosunkowo dużo nadziei, to też nic dziwnego, że ruszający się implant może w mig zepsuć nasze dobre samopoczucie. Winą mogą być same implanty, wina może leżeć po po stronie pracowni (wykonawcy) i lekarza, odpowiedzialnych za wstawienie implantu zęba, wreszcie winny może być organizm pacjenta, który reaguje w odmienny od zakładanego sposób. Dlatego też tak ważne jest korzystanie z usług doświadczonego specjalisty, który ma w swoim portfolio tysiące wstawionych implantów.

Co sprzyja problemom z implantami?

Istnieje grupa czynników, które mogą przyczynić się do problemów z funkcjonowaniem implantów. Są to indywidualne czynniki ryzyka pacjenta, które zdiagnozowane w porę mogą zostać wyeliminowane / zaleczone przed przystąpieniem do zabiegu. Doświadczony implantolog nie powinien mieć trudności z minimalizowaniem tego rodzaju ryzyk, bo są to sytuacje stosunkowo częste. Są to m.in.:

  • Choroby autoimmunologiczne ? takie jak cukrzyca lub zapalenie stawów, nieleczone mogą powodować problemy z gojeniem się ran i zrastaniem implantu z kością.
  • Bisfosfoniany ? stosowane w leczeniu innych chorób, również mogą wpływać na regenerację kości po leczeniu implantologicznym
  • Słabe ukrwienie dziąseł ? pojawiające się na skutek przyjmowania leków lub palenia tytoniu
  • Nacisk na implant ? występujący podczas gryzienia i żucia, wynika ze złego osadzenia implantów i rozłożenia sił w okolicy implantu
  • Złe osadzenie implantu – w podstawowej warstwie kości w niewłaściwej pozycji
  • Zły stan dziąseł – szczególności w przypadku wstawienia implantu zęba bezpośrednio po ekstrakcji starego zęba, zapalenia dziąseł i przyzębia (szczególnie w pobliżu implantu) oraz brak higieny jamy ustnej pacjenta
  • Zły stan kości ? mała ilość kości w miejscu wstawienia implantu, wolno zrastające się kości, jakość i ilość kości są bardzo istotnymi czynnikami odpowiedzialne za wczesne niepowodzenia leczenia implantologicznego

Wykryte w porę czynniki ryzyka dają duże szanse na powodzenie zabiegu wstawienia implantu zęba. Stomatolog może bowiem wdrożyć działania zarówno poprzedzające zabieg, przygotowujące organizm pacjenta do zabiegu, jak i leczenie doraźne po wstawieniu implantu zęba. W zależności od skali problemów ich leczenie może wymagać prowadzenia w gabinecie stomatologicznym, ale może być również kontrolowane przez pacjenta w domu.

Implant się rusza co robić?

Kluczowa jest odpowiedź na pytanie czy ruszają się faktycznie implanty, czy może filary protetyczne, które są przykręcone do implantów, czy może praca protetyczna (korona).

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Poluzowana śruba gojąca

Śruba gojąca to element przykręcany do implantu (śruby we kości) w okresie gojenia się dziąseł. Może ona mieć różny kształt. W wyniku postępującego procesu gojenia może ona samoistnie się poluzować. Zdarza się to stosunkowo rzadko, ale faktycznie może się zdarzyć. Nie należy panikować. Śruba ma pomagać prawidłowemu wygojeniu się dziąsła na implancie. Wielkość otworu w dziąśle można korygować także po wygojeniu dziąsła . Niemniej warto by od początku do końca postępował on w możliwie jak najlepszych warunkach. Prawidłowo wygojone dziąsło przyspieszy pobranie wycisku i wykonanie korony. Odkręcona śruba gojąca nie jest poważnym problemem, stąd jedna wizyta u stomatologa może go szybko zlikwidować ? dokręcając śrubę. Warto też pamiętać, że na etapie gojenia, zanim implant na trwale zarośnie się kością, a dziąsło wygoi lepiej nie sprawdzać solidności jego zamocowania i nie dotykać śrub gojących.

Ruszająca się śruba

Brak połączenia śruby implantu z kością jest stanem, który samodzielnie raczej trudno jest uchwycić. Niemniej zdarza się, zwykle już po nałożeniu korony. Jest to jednak przypadłość występująca u około 1-2% przypadków. Odczucie ruszającego się implantu zęba będzie zazwyczaj wynikiem problemów z koroną niż ze śrubą. Brak integracji implantu zęba z kością pokarze nam zdjęcie rentgenowskie. Jeśli już do niego dojdzie, to dzieje się to zwykle w wyniku problemów z regeneracją tkanki kostnej. Trudno wskazać tu jeden przewarzający czynnik ryzyka ? może to być nieleczona cukrzyca, osteoporoza, albo słaba odporność organizmu. Implant, który nie zadomowił się w dziąśle nie może być ponownie wszczepiony pacjentowi. Nierzadko firmy implantologiczne, udzielają gwarancji na swoje produkty, a każdy przypadek ruszającego się implantu lub jego wypadnięcia odnotowują w celu dalszych badań.

Ruszająca się korona

Ruszać może się także korona osadzona na implancie. Może to być efekt jej uszkodzenia lub wad ?fabrycznych?, których nie zauważono przy montażu. W tym przypadku może zachodzić potrzeba jej wymiany. Konieczne jednak będzie ustalenie ? jak doszło do uszkodzenia korony by zminimalizować prawdopodobieństwo ponownego wystąpienia problemu. Korona implantu jest mocowana do śruby za pomocą łącznika. Koronę cementuje się do łącznika specjalną masą zwaną cementem dentystycznym. Korona może wiec także się po prostu częściowo odcementować, dają odczucie ruszającego się implantu. Do odcementowania może dojść na skutek np. nieprawidłowości w zgryzie, ale za odcementowanie mogą być odpowiedzialne także nasze nawyki ściskania zębów lub zgrzytania zębami.

Ruszający się implant może napędzić nie lada strachu jego właścicielowi. Zanim jednak zaczniemy rwać sobie włosy z głowy, sprawdzić należy te najprostsze przyczyny, które stosunkowo łatwo jest wyeliminować. Zabieg wstawienia implantów zęba mimo, że popularny, jest obarczony ryzykiem, jak każdy zabieg chirurgiczny. Ważne jest by wybierać gabinety stomatologiczne o wysokiej renomie, specjalizujące się w implantologii. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko do minimum.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: