Implanty zębów cała szczęka – na 4 implantach czy jednak więcej?

Brak zaledwie jednego zęba może być dla nas przyczyną dyskomfortu. Brak kilku to problem natury funkcjonalnej, jak i dla wielu z nas na płaszczyźnie psychicznej. Ograniczone możliwości gryzienia, żucia, niewyraźna mowa, a także zmiana wyrazu twarzy, to główne determinanty decyzji o inwestycji w protezę. Proteza na implantach to rozwiązanie, które zapewnia naturalny wygląd, a przy tym wysoką sprawność i funkcjonalność podczas jedzenia i picia. Dla wielu z nas proteza na implantach to także stabilność przekładająca się na naszą pewności siebie. Proces instalacji protezy na implantach wciąż rodzi w nas wiele pytań. Czy trzeba usuwać pozostałe zęby, czy można to zrobić na raz? Ile implantów jest potrzebne do instalacji protezy? W końcu, czy cały zabieg można przeprowadzić w jeden dzień?

Czy można usunąć wszystkie zęby na raz?

Czy planując protezę na implantach można usunąć wszystkie zęby w jeden dzień? To jedno z pierwszych pytań, które nasuwa się niemal samoistnie przy rozważaniu inwestycji w implanty zębowe. To zależy. Osoby, które decydują się na implanty zębów i protezę całego łuku zębowego zwykle mają duże braki w uzębieniu. Skoro braki są duże na tyle, że nie opłaca się wypełnić ich przez pojedyncze implanty lub mosty na implantach, to domniemać można, że w łuku zostały już tylko pojedyncze zęby. W takim ujęciu faktycznie można je usunąć w jeden dzień. Problemem mogą być jedynie 7-mki. Są to bowiem największe rozmiarowo zęby, posiadające dwa a czasami nawet trzy korzenie. Ich usunięcie wymaga dużo większej precyzji niż w przypadku 2-ek czy 3-3k, osadzonych na jednym korzeniu. Dużo bardziej rozległa będzie również rana po takim zabiegu. Niemniej, jeśli pacjent jest w stanie znieść dyskomfort związany z zabiegiem, to nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać go na jednej wizycie u stomatologa.

Śruby na implantach w jeden dzień

Idąc dalej tym tropem można zadać sobie pytanie – czy równolegle zabiegiem usunięcia zębów możliwe jest wkręcenie śrub mocujących protezę? W tym przypadku również wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zaleca się by miejsca, w których zamierzamy wstawić śruby były wpierw odpowiednio do tego przygotowane. Kluczowa jest dla nas ilość kości, która umożliwia instalację implantu. Jeśli stomatolog uzna, że warunki umożliwiają bezpieczne mocowanie śruby, to decyzja o kontynuacji zabiegu pozostaje tylko i wyłącznie w woli pacjenta. Z pewnością wykonanie tych prac za jednym razem oszczędza pacjentowi dolegliwości bólowych. Proces odbudowy tkanek następuję tylko raz i to od razu z udziałem śruby implantu. Pamiętać też musimy, że nierzadko implanty zębów wkręcane są też w inne miejsca niż te, z których właśnie usunęliśmy zęba, co pozwala na przeprowadzenie obu zabiegów tego samego dnia.

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Ile implantów na całą szczękę?

Zaletą protezy mocowanej na implantach zębowy ma być jej stabilność. Kluczowym w tym kontekście staje się zatem pytanie ile implantów potrzebne jest do uzyskania zamierzonego efektu. W ofercie gabinetów stomatologicznych oferujących implanty zębowe często spotykamy zabieg zwany ?All on 4?. Jego istotą, jak sama nazwa wskazuje jest osadzenie protezy na czterech śrubach wkręconych w szczękę i czterech wkręconych w żuchwę. W sumie 8 śrub by wypełnić całą wolną przestrzeń zębami. Tylko cztery spytacie? Przecież pojedynczy implant mocuje się na jednej śrubie, a cały łuk, szesnaście zębów, ma osiąść na czterech. Czy to się będzie trzymać?

W implantologii stosuje się wiele rodzajów wypełnień. Poza pojedynczymi implantami zębów mamy mosty na implantach i protezy na implantach. Mosty wykonywane są w sytuacji, gdy w łuku brakuje np. 3 zębów. Instalacja dwóch śrub pozwala na uzupełnienie owego ubytku, a nawet nieco większego, gdzie brak jest 4 zębów. Prosty rachunek matematyczny pokazuje, że do osadzenia 16 zębów potrzebne są nam cztery śruby, oczywiście w optymalnych miejscach.

4 a może 6? Liczba implantów wkręconych w kość generuje cenę. Może się jednak okazać, że z uwagi na specyficzny układ kości czy szczęki, dla uzyskania optymalnej funkcjonalności trzeba zamontować protezę na 5 lub 6 implantach. Dodatkowe mocowania poprawiają stabilność, a to przecież o to właśnie chodzi pacjentom decydującym się na implanty zębów. Protezę na implantach traktować trzeba jako inwestycja na długie lata, to też warto by była ona przygotowana z dbałością o najmniejszy nawet szczegół.

Proteza na implantach cena

Tak jak już wcześniej wskazywaliśmy, ilość śrub generuje cenę. Cena wkręcenia jednej śruby implantu przy zleceniu na protezę to koszt rzędu 2500 zł. Cztery śruby w łuku zębowym to zatem wydatek rzędu 10000 zł. Do tej sumy dodać trzeba koszt przygotowania protezy. Ceny zabiegu instalacji implantów pod protezę wahają się zwykle o kilkaset złotych w zależności od wybranego gabinetu. Nie są to często różnice, które przesądzić powinny o wyborze danego gabinetu. Najważniejsze jest  bowiem doświadczenie stomatologa i jakość wykonania zabiegu. Warto więc wybierać gabinety, w których specjaliści mogą poszczycić się długim stażem w implantologii.

Proteza na implantach w 1 dzień

W ostatnich latach niezwykle popularna stała się metoda ?Zęby w jeden dzień?. Czy w jeden dzień można zamocować śruby i finalnie wyjść z gabinetu z protezą? Jest to możliwe. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki stan wyjściowy zastanie stomatolog. Najważniejszy jest stan kości i dziąseł. Brak odpowiednio wysokiej kości, choroby dziąseł, wszystko to jest przeciwwskazaniem do instalacji zabiegu. Jeśli jednak zdjęcie pantomograficzne kości nie ujawnia problemów, a dziąsła są zdrowe, to całość prac można wykonać na jednej wizycie.

Proteza w jeden dzień do dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby skorzystać z usług cenionego przez siebie specjalisty, ale problemem jest odległość. Mieszkający kilkaset kilometrów od gabinetu, na drugim końcu kraju, często nie mogą pozwolić sobie na to by dojeżdżać na zabiegi. W takich przypadkach kluczowa jest optymalizacja procesu.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: