Co zamiast implantu zęba?

Każdemu z nas zależy na możliwie jak najlepszym uśmiechu. Najlepiej oczywiście jeśli byłby to uśmiech w pełni, bez widocznych przerw i ubytków. Utracony ząb, to jednak nie tylko skaza na uśmiechu, ale także kłopoty natury funkcjonalne i zdrowotnej. Choć wielu z nas nie uświadamia sobie tego problemu, brak zęba może spowodować bardzo niekorzystne powikłania, a ich leczenie w przyszłości może okazać się czasochłonne, trudne i przede wszystkim drogie. Stąd też braki w uzębieniu najlepiej uzupełniać od razu. Co wybrać? Popularne implanty czy sprawdzone w bojach mosty protetyczny? Czy jest jakaś alternatywa dla implantów zębowych i czy warto nad nią się pochylić?

Brak zęba jest stanem groźnym

Brak choćby jednego zęba może negatywnie wpłynąć na stan całego uzębienia. Układ stomatognatyczny, a więc kości, mięśnie i stawy, nie jest stały, jest dynamiczny, a przez to podatny na nawet drobną zmianę. Utrata zęba powoduje, że pozostałe zęby przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, nierzadko przekrzywiają się i pochylają. Usunięcie lub utrata zęba w łuku żuchwy powoduje, że jego odpowiednik z góry może wysuwać się z zębodołu, odsłaniając przy tym wyrostek kostny (zjawisko to nazywamy efektem Godona). Ruch może odbywać się także w płaszczyźnie poziomej. Zęby sąsiadujące z ubytkiem, widząc wolną przestrzeń zaczynają ją zajmować, rozsuwać się i przesuwać ku niej. Zmiana ustawienia zębów sprawia, że są one poddane nowym przeciążeniom, a przez to narażone na zniszczenie. Na koniec nie można nie wspomnieć także o procesie opadania kości. Ząb na co dzień, podczas gryzienia i życia, aktywizuje kość, w której tkwi, powodując nieustanną odbudowę jej tkanek. Im dłużej zwlekamy z leczeniem bezzębia, pozostawiając wolne przestrzenie między zębami samym sobie, tym trudniej później jest nam poradzić sobie z ubytkiem.

Implanty zębów w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Most protetyczny

Co jeśli nie implanty zębów? Jako pierwszy, na myśl przychodzi oczywiście most protetyczny. Mosty to rozwiązania stosowane w stomatologii od bardzo dawna. Most może zakryć zarówno pojedyncze ubytki w łuku, jak i brak kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Most protetyczny instaluje się na zębach otaczających wolną przestrzeń. Jest to bowiem w praktyce mała proteza porcelanowa osadzona na dwóch skrajnych zębach. Założenie mostu jest możliwe jeśli zęby ?filary? są w dobrym stanie. Niestety by poprawnie zamocować most zęby te muszą zostać oszlifowane. Stąd też liczy się ich stan. Małe ubytki w ich nie są jeszcze przeszkodą, ale duże potęgują ryzyko niepowodzenia lub konieczności dodatkowych zabiegów poprzedzających np. leczenia kanałowego. Zdrowe zęby można chronić poprzez most wykonany z włókna szklanego, który w mniejszy sposób ingeruje w sąsiadujące z ubytkiem żeby, czyli filary mostu.   

Nie ma co ukrywać mosty różnią się wyglądem od naturalnych zębów, a ponadto z czasem trzeba je po prostu wymienić. Dlaczego? Most nie przeciwdziała zanikowi kości w miejscu ubytku. Po czasie może okazać się, że wykonana parę lat temu proteza już nie pasuje tak dobrze jak wcześniej, widoczna jest szczelina między nią a dziąsłem. Wpływa to zarówno na walory estetyczne jak i funkcjonalne mostu, który po prostu może łatwiej się złamać. Mosty z czasem potrafią także obnażyć korzenie zębów filarowych. Niemniej w zestawieniu z implantami, jest to szybkie w realizacji rozwiązanie, a przy tym także tańsze niż implanty zębów. Warto także wspomnieć, że przeciwwskazania do ich instalacji pojawiają się naprawdę bardzo ale to bardzo rzadko.

Korona

Jeśli ubytek zęba nie jest całkowity, to jego odbudowa może nastąpić poprzez nałożenie korony. Korona to wierzchnia cześć zęba, dla uproszczenia ? ta wstająca ponad dziąsło. Jeśli nasz prawdziwy ząb jest uszkodzony, albo pozostała nam tylko jego część, to możliwe jest nałożenie na niego sztucznej korony imitującej ząb. Korona może być wykonana z różnego materiału ? w przeszłości były to korony z metalu, dziś standardem są kompozytowe lub pełnoceramiczne. Korona umożliwia odbudowę zęba w sposób szybki i stosunkowo tani. Co ważne, koronę zęba możemy zaprojektować tak by idealnie wpasowała się w wolną przestrzeń, a także dobrać jej barwę pod kolor naszych zębów. Finalnie uzyskujemy bardzo naturalny efekt. Niemniej, koronę nakłada się na przygotowaną do tego pozostałość zęba. Posiadanie choć zdrowej połowy zęba jest zatem konieczne by móc osadzić na nim koronę. W innym przypadku pozostaje nam korona osadzona na implantach.

Implanty zębów

I tak finalnie dochodzimy do implantów zębowych. Nie miał być to tekst im poświęcony, więc nie będziemy się zbytnio o nich rozpisywać. Niemniej, o ich zaletach nie można nie wspomnieć nawet jeśli nie są one naszym celem. Zabieg osadzenia implantu, jeśli nie ma przeciwwskazań, trwa około pół godziny. Nawet w ramach jednego zabiegu możliwa jest instalacja tymczasowej korony. Implanty zębów cechują się dużą trwałością, wysoką estetyką i funkcjonalnością, a do tego najlepiej chronią przed negatywnymi skutkami bezzębia, opisanymi powyżej. Implant zęba jest jednak najdroższą z wszystkich omówionych metod. Nasza kalkulacja powinna być jednak obliczana w długiej perspektywie czasowej, a implant powinniśmy traktować jako inwestycję na lata. W tym ujęciu zestawienie cen wszystkich powyższych metod wcale nie musi już wyglądać tak niekorzystnie dla implantów.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: