Jak długo przetrwa ząb po leczeniu kanałowym?

Leczenie kanałowe to zabieg, który spotyka zęby głęboko zainfekowane próchnicą. Jeśli zaatakowany przez bakterie został kanał zęba, to często jedyną możliwością leczenia jest jego gruntowne wyczyszczenie i wypełnienie. Kanał zęba to jednak nie tylko zębina, ale również miazga, naczynia krwionośne i nerwy, które poprzez kanał korzenia utrzymują ząb przy życiu. Leczenie kanałowe polega właśnie na ich usunięciu. Ząb po leczeniu kanałowym w całości lub części ?obumiera?. Wielu z nas wydaje się, że jego dni są już policzone? Czy nasze obawy mają podstawy? Jak długo przetrwa ząb po leczeniu kanałowym?

Ząb leczony kanałowo żyje średnio 11 lat

Leczenie kanałowe zęba to dla wielu z nas swoisty wyrok. Powoli zaczynamy przyzwyczajać się do faktu, że nie będziemy się nim już zbyt długo cieszyć. Zaczynamy zbierać pieniądze na most lub implant zęba. Nic jednak bardziej mylnego. Badania dowiodły, że zęby leczone kanałowo mogą służyć nam nawet 20 lat. Na długość ?życia po życiu? naszego zęba leczonego kanałowo wpływ miały m.in. szybkość, jakość i rodzaj leczenia, materiał wypełnienia kanału i odbudowy, a także region pochodzenia pacjentów. Badanie przeprowadzone przez Regenstrief Institute i Indiana University School of Dentistry z USA obejmowało ponad 46 tysięcy pacjentów, 71 tysięcy zębów i niemal 100 gabinetów stomatologicznych. Co ciekawego, pacjenci z głębokiego wschodu USA dłużej cieszyli się efektami leczenia kanałowego niż pacjenci z zachodnich stanów, średnio o 12 lat.

Zabieg kluczem do sukcesu

Jak nietrudno się domyśleć, to właśnie zabieg ma duże znaczenie dla trwałości efektów leczenia kanałowego. Kluczowym aspektem są umiejętności stomatologa, ale i zaplecze sprzętowe. Jeszcze do niedawna, wypełnienia pod tzw. mikroskopem, a więc bieżące monitorowanie wypełnienia kanału w trakcie zabiegu, było w Polsce wykonywane zaledwie przez kilka najbardziej wyspecjalizowanych gabinetów. Dziś jest to już standard, o który coraz bardziej zabiegają pacjenci. Wraz ze zmianą standardów zwiększyło się też doświadczenie stomatologów w przeprowadzaniu zabiegów. Puentując, odbudowa musi być wykonana możliwie jak najszybciej, a przede wszystkim musi być szczelna. Niewypełnione przestrzenie mogą być przyczynkiem do pojawiania się w późniejszym czasie infekcji, które w przypadku zęba leczonego kanałowo mogą wiązać się z jego stratą.

Leczenie kanałowe w Szczecinie.

30 lat doświadczenia. Sprawdź nas.

Czytaj więcej

Czas jak zwykle ma znaczenie

Leczenie i odbudowa zęba powinny zacząć i zakończyć się jak najszybciej. Im dłużej odkładać będziemy moment rozpoczęcia leczenia z tym większą falą zniszczeń będziemy się zmagać. Również odbudowa zęba powinna zostać wykonana niezwłocznie.

Kiedy powinna nastąpić odbudowa zęba?

Leczenie i odbudowa zęba powinny rozpocząć się jak najszybciej. Odbudowa zęba powinna rozpocząć się niezwłocznie o leczeniu, które powinno sprowadzić się do jednej wizyty. Druga wizyta zakończyć się powinna wypełnieniem kanału i odbudową korony zęba. Oczywiście, czasem nie jest możliwe wdrożenie sukcesywnego leczenia w czasie jednej wizyty u dentysty. Stany zapalne, torbiele, a często także konieczność dodatkowych zabiegów sprawiają, że czas leczenia wydłuża się. W takich przypadkach zaleca się jednak by na ten okres wdrożyć odbudowę tymczasową, której celem jest zabezpieczenie miejsca przed ponowną infekcją.  

Czy o zęby leczone kanałowo trzeba jeszcze dbać?

Martwemu już nic nie pomoże, często powtarza się w odniesieniu do zęba leczonego kanałowo. Istotnie, ząb ten pozbawiony jest naczyń krwionośnych i nerwów, a więc jest na swój sposób martwy. Brak naczyń krwionośnych wpływa na zahamowanie procesu odbudowy komórek. Pamiętać jednak musimy, że nawet wyleczonemu zębowi grozić może próchnica wtórna. W przypadku zębów leczonych kanałowo bakterie próchnicy mają nieco ułatwione zadanie. Po pierwsze, często przeniesione mogą być do wnętrza zęba i kanału, w wyniku niedostatecznie profesjonalnej odbudowy. Po drugie szybciej zająć mogą korzeń zęba, bo po prostu zębiny po odbudowie jest mniej. W przypadku, gdy próchnica dotrze do korzenia, bardzo często pozostaje jedynie usunięcie zęba.

Podsumowanie? Jak zatem widzimy, leczenie kanałowe to nie koniec cyklu życia zębów. Mogą one funkcjonować przez wiele lat po zabiegu. Istotą jest jednak profesjonalnie przeprowadzony zabieg, a także wysoki poziom higieny. Leczenie kanałowe nie zwalania nas z obowiązku dbania o czystość naszych zębów, także tych tzw. odnerwionych. Im lepiej o nie zadbamy, tym dłużej będziemy z nich korzystać, dokładnie tak jak w przypadku zdrowych zębów.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: