Pielęgnacja implantów zębów – jak robić to dobrze?

Pielęgnacja implantów zębów ? jak robić to dobrze?

Implanty zębów to tzw. sztuczne zęby. Skoro są sztuczne to nie grozi nam ich utrata ? nic bardziej mylnego. Oczywiście implantom zębów nie groźna jest próchnica, ale nie oznacza to, że możemy zupełnie porzucić ich pielęgnacje. Brak prawidłowej higieny jamy istnej i zaniechania w czyszczeniu przestrzeni wokół implantów, jak i samych implantów, mogą przyczynić się do wielu komplikacji, których lepiej unikać. Jak prawidłowo dbać o implanty zębów tuż po wszczepieniu, jak i przez lata ich użytkowania?

Profilaktyka implantów tuż po zabiegu

Dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej i implantów powinno się wdrażać od dnia ich osadzenia w kości. Oczywiście, w pierwszych dniach naszym głównym problemem będzie walka z pojawiającym się obrzękiem, jednak z każdym kolejnym dniem opuchlizna będzie ustępować, dając nam nowe możliwości w zakresie higieny.

  1. Poczekaj na ustąpienia znieczulenia ? dziś większość zabiegów stomatologicznych realizowana jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie, to w zależności od zastosowanej dawki, może spowodować niedowład określonego obszaru szczęki. Częstym efektem znieczulenia jest przygryzienie języka lub wewnętrznej powierzchni policzka, a w przypadku implantu uszkodzenia korony lub przeciwległych zębów, w wyniku zbyt braku wyczucia przy gryzieniu i żuciu. Stąd też do momentu całkowitego ustąpienia znieczulenia nie powinno się spożywać pokarmów, by ograniczyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.
  2. Płucz płynem antybakteryjnym ? płyn antybakteryjny to w pierwszych dniach najlepszy środek higieny jamy ustnej. Opuchlizna dziąseł może bowiem przez dzień lub dwa uniemożliwiać czyszczenie przy użyciu szczoteczki do zębów. Zaleca się płukanie zębów kilka razy dziennie, najlepiej po posiłkach.
  3. Ostrożnie szczotkuj zęby ? szczotkowanie okolic wszczepu tuż po zabiegu może spowodować niepożądane odsłonięcie się dziąsła, nierówne wygojenie się ran, czy ich odnowienie. Lepiej wiec wstrzymać się ze szczotkowaniem tych obszaru do pełnego wygojenia implantu. To samo tyczy się nadmiernego dotykania okolic wszczepu językiem. 
  4. Używaj szczoteczki z miękkim włosiem ? jeśli lubisz szczoteczki do zębów z twardym włosiem, to odstaw je na kilka dni, a może tygodni po wszczepieniu implantu zęba. Ograniczy to nadmierne drażnienie okolic wszczepu i zminimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia mechanicznego.
  5. Unikaj palenia ? palenie papierosów wpływa niekorzystnie na stan jamy ustnej, palenie najlepiej zupełnie porzucić (może jest to dobry moment), jeśli jednak jest to dla nas trudne, to wstrzymajmy się choć na kilka dni lub plamy mniej, by pomóc tkankom dziąsła i kości zregenerować się w możliwie najbardziej komfortowych warunkach.
  6. Unikaj twardych i kwaśnych pokarmów ? twarde pokarmy mogą w pierwszych dniach po wszczepieniu implantów powodować dolegliwości bólowe, dlatego lepiej ich unikać. Z kolei kwaśne produkty możemy czuć dużo bardziej intensywnie, ze względu na to że w ustach bądź co bądź mieć będziemy świeżą ranę.
  7. Odpoczywaj ? jeśli to możliwe, ogranicz swoje aktywności, zafunduj sobie odpoczynek. Odpuść sobie trening, unikaj sytuacji stresowych. Nasz organizm dużo szybciej i lepiej regeneruje się, gdy nie jest obciążony dodatkowymi zadaniami, tyczy się to także powierzchni znajdujących się w jamie ustnej.

Profilaktyka implantów ? dobre nawyki na lata

Gdy implant zrośnie się z kością, a na jego wierzchołek nałożona zostanie korona, to taki stan będzie dla nas stanem wyjściowym na kolejne kilkanaście lat. Pomimo, że implant jest sztuczną imitacją zęba, nie możemy zupełnie odpuszczać jego codziennej higieny. Wręcz odwrotnie, powinniśmy dbać o niego ze szczególną dbałością. Mycie, nitkowanie, płukanie ? te trzy czynności powinny jak najszybciej wejść nam w nawyk.

Mycie implantów

Implant zęba trzeba myć tak samo jak naturalne zęby. Nie grozi mu próchnica, ale zanieczyszczenia zbierające się na jego powierzchni mogą spowodować choroby dziąseł, tak samo jak dzieje się to, gdy zaniedbamy naturalne zęby.

Implanty zębów należy myć szczoteczką. Rodzaj i twardość szczoteczki to indywidualny wybór każdego z nas. Szczoteczki o delikatniejszych włóknach pozwalają na szczotkowanie zębów pod różnym kątem (również od dołu do góry), co z pewnością jest ich dużą zaletą. Implanty zębów warto myć u nasady, jak i zadbać o przestrzenie między zębami dzielące implant od sąsiednich zębów. W ofercie wielu producentów znaleźć można szczoteczki do zębów dedykowane do pielęgnacji implantów, zwykle bazują one właśnie na strukturze i twardości włosia, które maja przyczynić się do efektywniejszego szczotkowania implantu. Szczoteczkę dobrać możemy jednak sami, zakupując kilka szczoteczek i obserwując efekty ich wykorzystania.

Można również zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do czyszczenia przestrzeni między zębami. Szczoteczka ta mocno różni się od szczoteczek jakie znamy. To szczotka z małą dwustronną główną, która zmieści się w wąskich szczelinach pomiędzy zębami. Dzięki temu umożliwia bardzo dokładne ich wyczyszczenie. Jeśli mamy problemy z próchnicą na tzw. przestrzeniach stycznych i międzyzębowych, to szczoteczka międzyzębowa może pomóc na utrzymywać je w czystości, w sposób daleki od tego jaki oferują zwykłe szczoteczki.

Nitkowanie

Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można wykorzystywać również nici dentystyczne. Nici dentystyczne to specjalne żyłki stomatologiczne, które umożliwiają zdejmowanie zanieczyszczeń z powierzchni zębów nie rysując przy tym szkliwa. Stąd zaleca się korzystanie z dedykowanych produktów stomatologicznych, aniżeli nici przemysłowych adoptowanych na własną rękę. Skuteczność nici dentystycznych zależy od naszej wprawy w operowanie nićmi. W sieci nie brakuje poradników pokazujących jak skutecznie czyścić zęby przy użyciu nici.

Poza nićmi dentystycznymi w klasycznej formie na rynku dostępne są również niciowykałaczki. Mają różny kształt i rozmiar. Zwykle jednak, z jednej strony mają rozpiętą nić dentystyczną, z drugiej szpikulec służący za wykałaczkę. Zastosowanie dwóch różnych rodzajów, a wraz z nimi technik usuwania pozostałości jedzenia i zabrudzeń, ma dawać lepszą skuteczność. Warto próbować różnych rozważań, szukając tego, które najbardziej przypadnie nam do gustu. Niemniej ich skuteczność zależy w dużej mierze od naszych zdolności manualnych, a więc podlega indywidualnej ocenie.

Płukanie

Ostatnią, ale nie mniej ważną praktyką jest płukanie zębów specjalnymi środkami do antybakteryjnymi. Płukanie zębów nie zastąpi szczotkowania lub nitkowania. Obie te metody będą dużo bardziej skuteczne, bo polegają na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń. Niemniej płukanie zębów płynem antybakteryjnym chroni jamę ustną przed rozwojem bakterii. Płukanie jest szczególnie ważne również w profilaktyce implantów zębów. Dezynfekuje koronę implantu, przestrzeń międzyzębową, jak i dziąsła.

Do płukania jamy ustnej używać można również irygatora stomatologicznego. Choć nazwa tego urządzenia brzmi dość tajemniczo, to w praktyce jest to miniaturowa pompa, tłocząca wąski strumień wody, który kierować możemy np. na przestrzenie między zębami i inne trudno dostępne dla szczoteczki miejsca. Strumień wody pod ciśnieniem wypłucze z nich zanieczyszczenia. Irygator sprawdza się zarówno w higienie implantów zębowych jak i mostów, protez, a nawet aparatów ortodontycznych.

Kontakt do specjalisty:

lek. dent. Jędrzej Gąsienica-Ciułacz

stomatolog

Absolwent prestiżowych uczelni medycznych w Europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. W trakcie studiów leczył pacjentów w Berlinie jak i Wiedniu. W codziennej pracy bazuje na zebranym doświadczeniu. Stosuje najnowsze techniki leczenia i najlepsze dostępne materiały. Interesuje się kosmetycznymi zmianami uśmiechu przez licówki i bonding.

Kontakt do specjalisty

Jędrzej Gąsiennica-Ciułacz

Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.

91 461 42 06

info@apoloniadental.pl

Czytaj więcej na naszym blogu: