Przebyte urazy, uszkodzenia zęba, a także schorzenia jak np. zapalenie bakteryjne dziąseł czy kości, przyczynić się mogą do utraty zęba lub konieczności jego usunięcia. Puste miejsce po zębie nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również jest niekorzystne dla naszego zdrowia. Dlaczego? Niestymulowana zębem kość zaczyna w tym miejscu zanikać, wraz z nią zanika wyrostek zębodołowy szczęki lub żuchwy, a to z kolei poważnie utrudnia nam późniejszą odbudowę uśmiechu. Dziś dostępne są różne metody uzupełnienia braków w uzębieniu, implanty, mosty i protezy, by jednak móc je zastosować potrzebna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej. Koniecznym więc staje się proces odbudowy kości.
Kidy przeprowadza się przeszczep kości?
Zasadniczo przeszczep kości będzie konieczny zawsze, gdy ilość tkanki kostnej nie pozwala na stabilizację implantu zęba. Jeśli zatem wyrostek zębodołowy jest zdeformowany lub jego szerokość / wysokość jest po prostu za mała by implant dobrze zagnieździł się w kości, przed implantacją konieczny będzie zabieg przeszczepu / odbudowy kości.
Czym uzupełnić można kość?
Uzupełnienie ubytków kostny, a także rozpoczęcie procesów regeneracyjnych możliwe jest poprzez jedną z trzech metod:
- uzupełnienie autogenne ? opiera się na wykorzystaniu własnego materiału kostnego pacjenta, najczęściej pobierany jest z brody lub okolic zębów trzonowych, czasami z guza szczęki
- uzupełnienie allogenne ? polega na wykorzystaniu materiału kostnego z tzw. banku kości, raczej rzadkie z uwagi na złożoność procesu
- uzupełnienie alloplastyczne ? wykorzystuje do odbudowy materiały kościopodobne
Jak przebiega zabieg przeszczepu kości?
Zabieg sprowadzić można do trzech etapów. W ramach pierwszego w miejsce ubytku wprowadza się materiał kościopodpodony lub kostny. W drugim etapie, pokrywa się materiał kostny lub kościopodobny śluzówką. Na koniec, zabezpiecza się miejsce przeszczepu błoną zaporową.
Przechodząc do szczegółów. W pierwszym etapie, implantolog pobiera materiał kostny z obranego miejsca na ciele pacjenta i wykonuje autoprzeszczep. Jeśli zabieg ma opierać się na materiałach kostnych z banków kości lub materiałach syntetycznych, to postępowanie wygląda analogicznie, ale ingerencja w ciało pacjenta jest o jedno miejsce mniejsza.
Rekonstruowaną okolicę pokrywa się błoną zaporową, która ma chronić umieszczony przez specjalistę materiał kostny przed wrastaniem tkanek miękkich np. tkanki łącznej włóknistej. Bariera w postacie błony zaporowej pozwala na oddzielenie ubytku od otaczających go tkanek, w przez to ułatwienie procesu regeneracji.
Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, zapewnia ono odizolowanie pacjenta od nieprzyjemnych dla niego dolegliwości bólowych, a przy tym wystarcza na przeprowadzenie zabiegu. Cały zabieg trwa około 2-3 godzin, w zależności od tego jak dużo kości odbudowujemy i jak złożony jest to proces. Na miejsca poddane zabiegom konieczne jest założenie szwów. Pierwsza ocena jakości uzyskanego w ten sposób podłoża kostnego możliwa jest nie szybciej niż po 3 miesiącach. Okres ten może być jednak dłuższy z uwagi na indywidualne uwarunkowania danego pacjenta, a więc różną szybkość integracji materiału kostnego lub syntetycznego z kością pacjenta. Odbudowa kości jest niezbędnym etapem, przez który przejść powinien każdy pacjent, który zmaga się z zanikiem tkanki kostnej, a jednocześnie zależy mu na maksymalnym powodzeniu zabiegu wprowadzenia implantów. Zabieg wydłuża czas oczekiwania na upragnioną odbudowę, czyli implanty zębów, niemniej kilka miesięcy rekonwalescencji kości to czas, o którym szybko zapewnimy cieszą się doskonale przeprowadzoną odbudową protetyczną. Prawidłowe i stabilne osadzenie implantu w kości gwarantuje jego pełną funkcjonalność, a także bezproblemową eksploatację przez lata.
Kontakt do specjalisty
Stomatolog
Absolwent najlepszych uczelni stomatologicznych w europie: w Berlinie na Charité Universitätsmedizin i w Wiedniu na Medizinische Universität Wien. Codziennie bazuje na doświadczeniu, które zebrał na najlepszych ośrodkach badawczych. Stosuje najnowocześniejszą technologię do diagnostyki i planowania leczenia. Nowoczesna tomografia komputerowa, skanery 3d i cyfrowe planowanie sprawiają, że leczenie jest przewidywalne i precyzyjne. Obsługa w języku polskim, angielski
i niemieckim.